Opowieści z krypty, HBO, kadr z serialu

„Opowieści z krypty”. Sezon 1, odcinek 2. „W tę cichą noc”

Czerwiec 1989, „Opowieści z krypty” wyciągają swojego asa z rękawa. Świąteczny odcinek w środku czerwca? Dlaczego nie. Zwłaszcza, że wyreżyserował go Robert Zemeckis, a całość ma klimat jego legendarnej komedii „Ze śmiercią jej do twarzy”.

„W tę cichą noc” to czarna komedia i slasher jednocześnie. Akcja tego odcinka zaczyna się w wigilię Bożego Narodzenia. Niewierna żona zabija męża, żeby położyć ręce na jego pieniądzach. Chwilę potem dzwoni do kochanka i zadowolona obwieszcza mu, że zamordowała męża i teraz cały majątek należy do nich. W domu oprócz żony i martwego już małżonka, jest jeszcze córka kobiety, pasierbica zamordowanego. Dziewczynka nie może się już doczekać wizyty świętego Mikołaja. A ta nastąpi dość szybko. Ze znajdującego się w okolicy szpitala spychiatrycznego uciekł właśnie psychopatyczny morderca preferujący siekierę. Ubrany jest w strój Mikołaja i zgadnijcie: do czyjego domu trafi?

Niewirna żona będzie musiała poradzić sobie nie tylko ze zwłokami męża, ale też – psychopatycznym mordercą, policją krążącą w okolicy i małą, dociekliwą córeczką. Finał będzie dość makabryczny i nie wszystkich złoczyńców spotka kara…

Podobnie jak niemal wszystkie odcinki „Opowieści z krypty”, tez również wywodzi się z kart komiksu. Główną rolę, niewierną żonę gra zmarła w 2015 roku Mary Ellen Trainor, którą kojarzyć możecie m.in. ze „Szklanej pułapki” i „Goonies”. Trainor jest świetna, wciąż na granicy histerii, ale też – burleskowa. To ona dźwiga na swoich barkach napięcie w tym odcinku. Pomoga jej w tym rewelacyjny Larry Drake, który jako psychopata w stroju Mikołaja mówi niewiele, wystarczy, że eksponuje wystające zęby i obłęd w oczach. Drake to etatowy odtwórca kreacji czarnych charakterów, znacie go z „Darkmana”, znacie z „Doktora Chichota”, choć na koncie ma też nagradzane role dramatyczne, takie jak np. ta w serialu „Prawnicy z Miasta Aniołów”. 

Jest tu sporo bieganiny z siekierą, wrzasków i humoru. Czyli właściwie opisałam każdy odcinek „Opowieści z krypty’. Wśród świątecznych serialowych epizodów ten z pewnością zasługuje na miejsce na liście TOP10. Zresztą, sami się przekonacie odpalając go w wigilię.