"Nocne oczy", 1990, reż. Jag Mundhra, plakat filmu

„Nocne oczy”. Tanya Roberts zakłada koronę królowej thrillerów erotycznych

„Nocne oczy” („Night Eyes”) to thriller erotyczny z 1990 r. i pierwszy film z liczącej cztery produkcje serii. Gwiazdą wszystkich jest Andrews Stevens – syn Stelli Stevens („Zwariowany profesor”, „Tragedia Posejdona”), dziś ceniony producent filmowy, a w latach 90. etatowy przystojniak pościelowych thrillerów produkowanych na potrzeby wypożyczalni VHS.
Ten thriller w reżyserii pochodzącego z Bombaju Jaga Mundhry („Otwarty dom” z Adrienne Barbeau) był punktem zwrotnym w karierze zmarłej w pierwszej połowie stycznia 2021 r. Tanii Roberts, aktorki znanej w latach 80. dzięki rolom dziewczyny Bonda w „Zabójczym widoku” i tytułowej Sheeny, królowej dżungli. „Nocne oczy” to pierwszy w jej karierze thriller erotyczny, film, który uczynił z niej w latach 90. królową gatunku.

Tanya Roberts w filmie „Nocne oczy”, 1990, reż. Jag Mundhra

Tutaj Roberts wciela się w piękną Nikki, żonę zapijaczonego gwiazdora rocka. W czasie jednego z przyjęć w luksusowej rezydencji Nikki nakrywa męża na seksie z młodą dziewczyną. Odchodzi od niego jeszcze tej samej nocy i tak zaczyna się ich walka o wielomilionową fortunę. Nikki wynajmuje ochroniarza, byłego policjanta Willa Griffitha (Andrew Stevens) by miał oko na nią i jej rezydencję. Nie wie jednak, że były mąż płaci Griffithowi za dostarczanie kompromitujących ją nagrań. Ochroniarza i milionerkę połączy ognisty romans, którego konsekwencje będą krwawe. A Will zorientuje się dość szybko, że nikt nie mówi mu całej prawdy.

Andrew Stevens w filmie „Nocne oczy”, 1990, reż. Jag Mundhra

„Nocne oczy” ogląda się z zainteresowaniem. Roberts i Stevens mają ekranową chemię niezbędną w erotycznym, przepełnionym scenami seksu thrillerze. Ich romans to oś fabuły, a erotyczne iskry przeskakujące między bohaterami sprawiają, że akcja angażuje. Zresztą, zarówno Stevens jak i Roberts mają sporo charyzmy i wdzięku. To z kolei tuszuje pewne niedociągnięcia scenariusza.

Tanya Roberts w filmie „Nocne oczy”, 1990, reż. Jag Mundhra

Finałowe rozwiązanie zagadki niespecjalnie zaskakuje, ale scena konfrontacji pomiędzy Willem, a czarnym charakterem całej opowieści robi nawet pewne wrażenie. Sceny seksu są sfilmowane ładnie (towarzyszą im oczywiście dźwięki saksofonu, zdaniem filmowców z lat 90. niezwykle pasujące do okoliczności), a film ma przyjemny VHS-owy klimat.
Andrew Stevens powraca później jako Will trzykrotnie, w trzech kolejnych częściach „Nocnych oczu”. Na ekranie towarzyszą mu: Shannon Tweed, kolejna gwiazda thrillerów erotycznych, prywatnie żona Gene’a Simmonsa, lidera zespołu „KISS”, a w czwartej części Paula Barbieri, była dziewczyna O.J. Simpsona.