"Nocny anioł", reż. Dominique Othenin-Girard, rok. prod. 1990, plakat

„Nocny anioł”. Demon w świecie mody

Opętanie kobiet na ekranie zazwyczaj wiąże się z ich seksualnym rozbudzeniem. W demonologii demony w kobiecej postaci nazywane są Sukkubami: piękne, uwodzicielskie i złe do szpiku kości sprowadzają mężczyzn na manowce obiecując im łóżkowe rozkosze. Taka też jest Lilith, bohaterka „Nocnego anioła” („Night Angel”), zapomnianego dziś horroru z 1990 r. w reżyserii Dominique’a Othenin-Girarda, który na koncie ma jeszcze m.in. thriller „O zmierzchu” z Julianem Sandsem i Johnem Hurtem oraz 5. część „Halloween”.
Tytułową rolę gra tu Isa Jank, niemiecka aktorka o posągowej sylwetce i uderzająco pięknej twarzy. Jej Lilith szturmem bierze kalifornijski świat mody podbijając serca projektantów i menadżerów. Swoich kochanków morduje i zabiera im dusze, a opiera jej się jedynie Craig (Linden Ashby, późniejszy Johnny Cage z filmowej adaptacji gry „Mortal Kombat”). Zakochany w swojej dziewczynie Kirstie pozostaje głuchy na namiętne szepty Lilith. To właśnie on będzie musiał wysłać pięknego demona tam, gdzie jej miejsce – do piekła.

„Nocny anioł”, 1990, reż. Dominique Othenin-Girard, na zdjęciu Isa Junk

„Nocny anioł” to niespecjalnie oryginalny horror, który zaskakuje udanymi efektami specjalnymi i charakteryzacją. Ma intrygujący klimat i uwodzicielską atmosferę, która w dużej mierze jest zasługą gry Jank. Dziwne, że nie zrobiła w USA większej kariery, „Nocny anioł” pozostaje jej jedyną główną rolą za Oceanem, resztę zagrała już w rodzinnych Niemczech. Jako Lilith elektryzuje na ekranie i uosabia nieposkromioną seksualność, której pożądają i boją się mężczyźni. Jej bohaterka wspaniale manipuluje też kobietami, które z jednej strony zazdroszczą jej magnetyzmu, z drugiej – podziwiają go i się mu poddają.

„Nocnego anioła” warto obejrzeć nie tylko dla Jank czy interesującego klimatu. Jedną z drugoplanowych ról gra tutaj wspaniała Karen Black, królowa kina grozy, gwiazda wielu kultowych horrorów, np. „Spalonych ofiar” czy „Trylogii terroru”. Tutaj wciela się w Ritę, szefową domu mody, która pozostaje pod wielkim urokiem Lilith nie przeczuwając, że ma do czynienia z potworem. W filmie grają też m.in. Debra Feuer, aktorka znana z filmu „Żyć i umrzeć w Los Angeles” oraz była żona Mickeya Rourke’a, znany z „Labiryntu fauna” i „Kształtu wody” Doug Jones i kojarzony także w Polsce z licznych produkcji przeznaczonych na rynek VHS Gary Hudson. „Nocny anioł” powstał w 24 dni w 1988 r., ale na premierę czekał jeszcze dwa lata. Współautorem scenariusza jest Joe Augustyn, scenarzysta dwóch pierwszych filmów z serii „Noc demonów”.