„Podgatunek”. Symfonia niskobudżetowej grozy

Ted Nicolaou dla fanów kina klasy B, a zwłaszcza horrorów z niższej półki, na zawsze już będzie twórcą serii „Podgatunek”. Ten dość niszowy cykl filmów grozy składa się z pięciu filmów, a seria powstawała od 1991 do 1998 roku i była wydawana bezpośrednio na rynek VHS, na którym zdobyła spore grono oddanych fanów.

Oryginalny „Podgatunek” zapisał się w historii jako pierwszy amerykański film kręcony w Rumunii, przy pomocy rumuńskiej ekipy i części obsady. Na pomysł, by zamiast o Draculi opowiedzieć o jego mniej popularnym bracie, Radu, wpadł ojciec słynnej wytwórni „Full Moon Studio”, Charles Band. I tak powstał scenariusz, w którym trzy studentki rumuńskiego folkloru jadą do zamku Draculi, aby uporządkować lokalne legendy.

kadr z filmu

Nieopatrznie budzą jednak Radu, wampira, który tutaj jest synem Vlada, bratem bardziej pacyfistycznie nastawionego do świata wampira o imieniu Stefan. Stefan zakochuje się w jednej ze studentek, a Radu, który nie przepada za bratem, postawi sobie za punkt honoru nie tylko zniszczenie ich miłości, ale też, przemienienie dziewczyny w wampira. W dodatku, w tle przewija się pewien magiczny kamień, który jest gwarantem paktu między ludźmi, a wampirami.

kadr z filmu

„Podgatunek” to film wyraźnie tani, zagrany bardzo średnio, a efekty specjalne, tj. animacja poklatkowa, którą wykorzystano do stworzenia sługusów Radu kuleje. W jednej z pierwszych scen pojawia się nawet Angus Scrimm, czyli Wysoki Człowiek z legendarnej serii „Mordercze kuleczki”, ale niemal od razu ginie, a jego dziwna peruka, która wygląda jak część prowizorycznego halloweenowego przebrania, odbiera widzowi wszelką nadzieję.

Sam Radu jest raczej mało przerażający, bo grający go Anders Hove postawił bardziej na bycie obleśnym, a mniej na bycie strasznym. Snuje się więc w ciemnościach, syczy, ślini się etc., ale brakuje mu charyzmy, aby wywoływał nawet delikatny niepokój.

kadr z filmu

Tym, co paradoksalnie ratuje „Podgatunek” jest to, że powstawał w Rumunii. Dzięki temu film Nicolaou ma niesamowity klimat, autentyczne historyczne plany i baśniową atmosferę spotęgowaną m.in. poprzez przedstawienie rumuńskich legend.

Oprócz Hove, dla którego rola Radu jest najważniejszą w karierze, główne grają w pierwszym „Podgatunku” m.in. Laura Tate w roli Michelle, ukochanej Stefana, Michelle McBride jako Lillian, przyjaciółka Michelle oraz Michael Watson jako Stefan. Żadna z aktorek, ani sam Watson nie zrobili nigdy większej kariery. W sequelu „Podgatunku” Tate została zastąpiona przez Denice Duff, która z Michelle jest znacznie bardziej identyfikowana niż oryginalna aktorka. Duff, wystąpiła we wszystkich filmach serii po 1991 roku.

„Podgatunek” zyskał pewną popularność, przez chwilę wydawano więc nawet komiks łączący wątki filmowe. Dla fanów kina „Podgatunek” może być interesującym seansem, głównie dzięki licznym nawiązaniom do bardziej klasycznych opowieści filmowych o wampirach, w szczególności klasycznego „Nosferatu – symfonia grozy”.