„Koszmarna plaża”. Kto morduje nastolatków?

Rezolutny widz wciągu pierwszych 5 minut seansu rozgryzie, kto w „Koszmarnej plaży” morduje rozbawione nastolatki. I to wcale nie tylko dlatego, że już w początkowej scenie Diablo, zatwardziały przestępca i szef gangu motocyklowego, smaży się na krześle elektrycznym za morderstwa, których – jak twierdzi – nie popełnił. Poczucie niesprawiedliwości popycha go do wykrzyczenia świadkom egzekucji w twarz, że wróci z martwych i dokona na nich zemsty. A potem jego zwłoki zostają skradzione.
Rok później wydaje się, że Diablo dotrzymał obietnicy. W czasie festiwalowych obchodów Spring Break, po Miami zaczyna grasować morderczy motocyklista, który zabija beztroskie nastolatki. Na słonecznej Florydzie mieszka też siostra jednej z zamordowanych przez Diablo dziewcząt, piękna Gail. Czy to możliwe, że to ona jest celem zabójcy? Zagadkę pomoże jej rozwiązać sympatyczny Skip Banachek, którego przyjaciel padł jedną z ofiar motocyklisty.

fot. kadr z filmu

Wybory miss mokrego podkoszulka i śmierć

„Koszmarna plaża” to sztampowe, serowe kino, slasher jakich wiele powstało w latach 80. i to w dodatku – z niezbyt ciekawą fabułą i przewidywalnymi zwrotami akcji. Amatorzy plażowych wyborów miss mokrego podkoszulka będą pewnie jednak zadowoleni, bo w filmie jest nawet nieco nazbyt przedłużona scena, w której zgrabne modelki budując umiejętnie napięcie zdejmują przemoczone t-shirty. Sporo tu elementów zapychających pustkę fabularną: konflikt policji z miejscowym gangiem motocyklowym, wiele scen, w których nastolatki podrywają się nawzajem w niezbyt wybredny sposób i teledyskowy montaż rodem z MTV lat 80.
„Koszmarna plaża” to film z 1988 r. i powstał przy współpracy włosko-amerykańskiej. Reżyserem „Koszmarnej plaży” jest James Justice występujący tu pod pseudonimem „Harry Kirkpatrick”.

fot. kadr z filmu

Jako drugi reżyser podawany jest Umberto Lenzi, włoski reżyser filmów giallo, erotyków, kryminałów i pierwszej włoskiej produkcji o kanibalach, czyli „Man From the Deep River”. Lenzi miał „Koszmarną plażę” wyreżyserować, ostatecznie jednak został przez producentów zepchnięty ze stołka reżyserskiego, a jego miejsce zajął Justice, który poprosił Włocha, aby pozostał na planie i służył radą. Lenzi w wywiadach podkreśla więc, że laury za reżyserię „Koszmarnej plaży” powinny spocząć na skroniach Justice’a.
Fani horroru na pewno ucieszą się na widok kilku starych znajomych w obsadzie. Jako zgorzkniały policjant, który posłał Diablo do celi śmierci występuje tu znany z serii „Koszmar z ulicy Wiązów” John Saxon, który wcielił się w ojca Nancy Thompson.

Zołza z oper mydlanych

Podejrzliwego koronera gra Michael Parks, zmarła w 2017 r. gwiazda „Miasteczka Twin Peaks”, „Od zmierzchu do świtu”, dwóch części „Kill Billa” i dylogii „Grindhouse”. Parks to postać interesująca nie tylko dzięki rolom w kultowych filmach. Wszechstronnie utalentowany nie tylko grał, ale też nagrywał albumy muzyczne, pisał, a jego życie prywatne było dla Hollywood na tyle ciekawe, że Kevin Smith postanowił zrealizować film dokumentalny o Parksie.

fot. kadr z filmu

W roli Gail zobaczycie Sarę Buxton, dziś znaną głównie z ról naczelnych zołz w operach mydlanych – np. „Moda na sukces” i „Sunset Beach”, za które to kreacje została zresztą wyróżniona nominacjami do nagrody Soap Opera Digest Awards. Buxton w latach 80. sporo grała w kinie klasy B, zdarzało jej się też występować na drugim planie u boku gwiazd – np. w „Mniej niż zero” z Robertem Downeyem Jr., czy „Pewnej sprawie” z Johnem Cusackiem. W „Koszmarnej plaży” nie ma zbyt wiele do zagrania, a jej zadanie sprowadza się do bycia estetycznie przerażoną.
Ze znanych twarzy – w „Koszmarnej plaży” gra jeszcze Lance LeGault, który występował np. w serialu „Airwolf” i filmie „Żelazny orzeł”.
Jeśli „Koszmarna plaża” miała być amerykańską zabawą z giallo to niewiele z tego wyszło. Nawet obecność Lenziego na planie nie wyniosła tego nudnawego slashera ponad przeciętność.

Film znajdziecie np. na Amazonie.