"Dynamitardzi", reż. Zoran Perisic, rok prod. 1986, plakat

„Dynamitardzi” lub „Bandyci przestworzy”

Sympatyczne kino przygodowe. „Dynamitardzi” („Gunbus” lub „Sky Bandits”) to zapomniany brytyjski film z 1986 r., połączenie westernu z przygodowym kinem wojennym. Akcja „Dynamitardów” toczy się w czasie I wojny światowej, a głównymi bohaterami filmu są Luke i Barney – dwaj rewolwerowcy, złoci amerykańscy chłopcy złapani przez szeryfa z dynamitem w dłoni, w bankowym sejfie. Za karę zostają wcieleni do armii i jadą do Europy walczyć z wojskami niemieckimi we Francji. Na polu bitwy wykorzystują swoje kowbojskie talenty – z rewolwerów strzelają do bombowców i wciąż kombinują, jak urwać się z wojska. Oczywiście – przy okazji i zupełnie niechcący – zostają bohaterami.

„Dynamitardzi”, reż. Zoran Perisic , rok prod. 1986, zdj. IMDB

„Dynamitardzi” mają czar staroświeckiego kina przygodowego z lat 50., sympatycznych bohaterów (w rolach Luke’a i Barneya wystąpili mało znani także dziś Scott McGinnis i Jeff Osterhage) i kilka naprawdę pomysłowych ujęć oraz niezłych efektów specjalnych. Reżyserem filmu jest Zoran Perisic, zdobywca trzech Oscarów i spec od efektów specjalnych, który zrewolucjonizował tę działkę tworząc technikę Zoptics, wykorzystaną przez niego m.in. przy „Supermanie”. To właśnie dzięki pracy nad filmem Donnera zyskał sławę tego, dzięki któremu Superman lata.

„Dynamitardzi” to debiut reżyserski Perisika i jeden z dwóch reżyserowanych przez niego filmów. Widać po tej produkcji, że Perisic to ekspert od strony wizualnej, a nie fabularnej. „Dynamitardzi” po efektownym początku nieco tracą tempo, potem znowu akcja przyspiesza, gdy bohaterowie mają za zadanie zniszczyć zaawansowany technologicznie niemiecki sterowiec. Realizacja „Dynamitardów” była wyjątkowo – jak na film niezależny – kosztowna i wyniosła 18 mln dol. Film był jednak porażką finansową i zarobił w kinach jedynie nieco ponad 2 mln dol. Czegoś wyraźnie tu zabrakło. Na pewno nie członków ekipy, tych bowiem na planie „Dynamitardów” pracowało rekordowo wielu – aż 582.

Scott McGinnis zrobił później karierę jako reżyser. Na koncie ma m.in. filmy „Ostatnie tchnienie” z Joanną Pacułą i „Caroline at Midnight” z Mią Sarą, wyreżyserował też kilka odcinków serialowego „Anioła ciemności”. W „Dynamitardach” w jednej z mocno drugoplanowych ról zobaczycie znanego z „Poszukiwaczy zaginionej Arki” Ronalda Laceya.