"Electra", reż. Julian Grant, rok prod. 1996, fragment okładki VHS

„Electra”. Dziwnie dziwniej, coraz dziwniej

Shannon Tweed jako Electra w filmie Juliana Granta z 1996 r.

Od czego zacząć? Od najważniejszego. Tytułową rolę gra tu Shannon Tweed: caryca erotycznego kina ery VHS, etatowa odtwórczyni ról seksownych psycholożek romansujących z mordercami czy dyszących pożądaniem i żądzą zemsty porzuconych żon. Jej Electra w miksie taniej kasetowej erotyki z sci-fi z 1996 r. to zmysłowa wdowa spoglądająca z uznaniem na gładkie mięśnie pasierba, zazdrosna o jego związek z młodą mieszkającą po sąsiedzku dziewczyną. Na tym jednak kończy się psychologiczna strona tej opowieści. Otóż pasierb, niezbyt rozgarnięty – lecz kształtny – Billy nosi w sobie gen supermocy, niezbędny do stworzenia serum gwarantującego wieczną młodość. Geny te, jak to geny, mogą zostać przeniesione drogą płciową, a serum szczególnie pragnie poruszający się na wózku przebiegły milioner. Billy ucieka z ukochaną przed macochą, wpada w łapy milionera, a porzucona Electra zamienia się w odzianą w lateksy niszczycielkę, która za wszelką cenę chce zemścić się na Billym.

Nie ma tu za grosz sensu, zawsze jednak znacznie bardziej wolałam Tweed w rolach przerysowanych, a wręcz groteskowych czarnych charakterów. Tweed bawi się wtedy swoim wizerunkiem blond piękności, tak jak właśnie w „Electrze”, gdzie w finale, wykrzywiona z żalu i wściekłości wykrzykuje pod adresem Billy’ego inwektywy przysięgając, że go dorwie. Jak jakaś zołza z kreskówki.
„Electra” to 90-minut funu klasy B – fabuła nie trzyma się kupy, a całość zaczyna się od przydługiej sceny striptizu, która od razu uświadamia widzowi, z czym dokładnie ma do czynienia. Sceny akcji budzą uśmiech politowania, rodzą też liczne pytania o supermoce Electry. Najwyraźniej jedną z nich jest bieganie na niebotycznie wysokich obcasach.

Oprócz Tweed, która w filmie Juliana Granta (producent, jako reżyser najbardziej znany dzięki thrillerowi „Podniebny terror”) tworzy jedną z bardziej interesujących kreacji w swojej karierze, w filmie grają także: Joe Tabb jako Billy, Lara Daans w roli skrzypiącej lateksem złowrogiej Karen oraz Katie Griffin jako Mary Anne Parker, ukochana Billy’ego (a także głos Czarodziejki z Księżyca w amerykańskiej wersji słynnego anime).