Syreny ery VHS. 25 aktorek kina klasy B – część 2

Poprzednią listę sporządziłam w przekonaniu, że wyczerpałam temat. Ale okazało się, że królowych ery VHS jest znacznie więcej. I choć próbowałam ograniczyć się do 25 nazwisk, wciąż wpadały mi do głowy- również dzięki Wam – kolejne.

Oto kolejne 25 syren kina klasy B, aktorek, które w latach 80. i 90. królowały w wypożyczalniach, grywały w tandetnych akcyjniakach, pozbawionych ikry thrillerach erotycznych i tanich filmach fantasy. Wszystkie te kobiety pozostawiły po sobie niezatarty ślad w popkulturze.

Kathleen Kinmont

fot. FDB, Kathleen Kinmont

 

Kinmont zaczynała od ról w horrorach, ale najbardziej znana jest jako druga połowa duetu, który tworzyła z Lorenzo Lamasem. Także w życiu prywatnym. Para była małżeństwem na przełomie lat 80. i 90.

Wspólnie zagrali w aż siedmiu produkcjach, zaczynając od „Zjadacza węży 2”, a kończąc na „Ostatecznej walce” z 1994 roku. Kinmont najbardziej znana jest polskim widzom z roli w serialu „Renegat”, fani horroru najbardziej kojarzą ją jednak z „Narzeczonej Re-Animatora”, w którym to horrorze z werwą zagrała tytułową rolę.

Ulubiony film z Kinmont: „Narzeczona Re-Animatora” z 1989 roku. 

 

Melinda Clarke

Piękna Melinda Clarke popularność zdobyła dzięki swojej ikonicznej roli w „Powrocie żywych trupów 3”. W wypożyczalniach VHS zebrała sporo grono fanów erotykiem „Płomienny romans”, w czasach rozkwitu VHS zagrała też role w takich hitach jak „Żądza krwi” i „Spawn”.

Clarke awansowała z ligi aktorek wideo do uprzywilejowanej grupy aktorek mainstreamowej telewizji. Obecnie grywa w popularnych serialach, np. „Pamiętnikach wampirów”.
Ulubiony film z Clarke: „Spawn” z 1997 roku. 

fot. IMDB, kadr z filmu „Płomienny romans”

Yasmine Bleeth

Słoneczny Patrol. fot. internet

Bleeth dziś już jest eks-aktorką, ale dla widzów na zawsze pozostanie Caroline Holden z serialu i telewizyjnych filmów spod szyldu „Słonecznego patrolu”.

Zaczęła już w 1983 roku, główną rolą w dramacie „Hey Babe!”. Po tym sukcesie, łapy po Yasmine wyciągnęła telewizja, w której grywała przez kilka lat, w najpopularniejszych wówczas operach mydlanych. W 1993 roku dołączyła do obsady „Słonecznego patrolu” i okazjonalnie występowała w filmach skierowanych od razu na rynek VHS.

Bleeth na początku nowego millenium przyznała się do uzależnienia od kokainy i dobrowolnie poszła na odwyk. Od 2003 roku nie zagrała żadnej roli, choć podobno ma powrócić na ekran rolą w horrorze „Beautiful Evil”, w którym spotka się na planie z legendarnym aktorem kina klasy B, Timem Thomersonem (seria „Trancers”).

Laurene Landon

Legendarna „Hundra”, Vena z postapokaliptycznego gniotka „Ameryka 3000”, Theresa z dwóch części „Maniakalnego gliny”. Landon ma dorobek, który uczynił z niej jedną z najjaśniejszych gwiazd kina kultowego lat 80. Piękna, wysoka i zadziorna Landon wyrobiła swoją markę. Niestety, sprawy osobiste sprawiły, że aktorka przerwała karierę na początku lat 90. Po kilkunastu latach wróciła, a kino klasy B przyjęło ją z otwartymi ramionami.
Ulubiony film z Landon: „Maniakalny glina” z 1988 roku

Laurene Landon w filmie „Maniakaly glina”, fot.
Shapiro-Glickenhaus Entertainment, IMDB

Joanna Pacuła

Polski akcent na tej liście. Pacuła to wciąż Polka, która w Hollywood zrobiła największą karierę. Zaczęła od nominacji do Złotego Globa, a potem były role w takich hitach jak „Pocałunek” (nominacja do Saturna), „Szukając sprawiedliwości” u boku Stevena Seagala, „Wirus” z Jamie Lee Curtis i western „Tombstone”.

W połowie lat 90. kariera Pacuły przyhamowała, a aktorka zaczęła występować w filmach klasy B, a czasami nawet C. Od kilku lat w niczym nie zagrała, ale oczywiście – wszyscy liczymy na jej wielki powrót.
Ulubiony film z Joanną Pacułą: „Pocałunek” z 1988 roku. 

THE KISS, Joanna Pacula, 1988. ©TriStar Pictures

Theresa Russell

fot. IMDB, Russell w filmie „Zmysłowa obsesja”

 

Russell karierę zaczęła już w połowie lat 70., ale to kolejna dekada przyniosła jej prawdziwą popularność. W wieku 16 lat rzuciła szkołę, a rok później zaczęła uczęszczać do słynnego instytutu aktorskiego Lee Strasberga.

Zaczynała od ambitnego kina przyjmując role w takich filmach jak: „Ostatni z wielkich”, „Zmysłowa obsesja”, „Eureka”.

Druga połowa lat 80. przyniosła jej role w thrillerze „Czarna wdowa”, kontrowersyjnym dramacie „Być dziwką” i kilku innych produkcjach, po których wyraźnie było widać, że Russell nieco obniżyła loty.

Lata 90. to już w dorobku aktorki hity VHS, oraz „Dzikie żądze”. Ostatnią rolę zagrała w 2016 roku.

 

 

Sabrina Siani

Krótka kariera Sabriny Siani przypadała na lata 80. Ta piękna włoska aktorka zdobyła wielką popularność dzięki rodzimym produkcjom fantasy i sci-fi, w których prezentowała swoją nienaganną sylwetkę, zwykle w jakimś futrzanym wdzianku. Do jej najpopularniejszych ról należą te w filmach: „Ator – Walczący orzeł”, „Czarna kobra” oraz „Gladiatorzy z Teksasu roku 2020”. Siani porzuciła aktorstwo w wieku 26 lat.

kadr z filmu, fot. internet

Bridgette Wilson-Sampras

Debiutowała jako córka Arnolda Schwarzeneggera z kultowym „Bohaterze ostatniej akcji”, a już dwa lata później wcieliła się w Sonyę Blade w kultowym „Mortal Kombat”, ekranizacji słynnej, komputerowej bijatyki.

Potem wpadła w wir horrorów, tanich thrillerów i filmów opartych na tzw. „prawdziwych historiach”. Wydała też dwa albumy i wystąpiła w kilku teledyskach.

Mortal Kombat, fot. Filmweb

Erika Eleniak

Zaczęła od epizodu w „E.T.” Stevena Spielberga, potem była rola w kultowej „Plazmie”, „Liberatorze” i przede wszystkim – „Słonecznym patrolu”. Eleniak, podobnie jak wiele aktorek ery VHS, w masowej wyobraźni zawitała dzięki sesjom dla magazynu „Playboy”.

W wywiadzie, który miałam okazję z nią przeprowadzić, przyznała, że zdjęcia te utrudniły jej karierę. Musiała udowadniać, że jest kimś znacznie więcej niż tylko dziewczyną z okładki. Eleniak zagrała w latach 90. w kilku hitach wideo – komediach „Bogate biedaki”, „Eskorta”, horrorze „Opowieści z krypty – orgia krwi” i kilku akcyjniakach.
Ulubiony film z Eriką Eleniak: „Liberator” z 1992 roku.

Dyanne Thorne

Lata 70. w kinie gatunkowym należały do niej. Thorne przeszła do historii jako Ilsa, okrutna dominatrix w mundurze SS, która wykorzystuje seksualnie więźniów i upaja się przemocą. Ikona kina eksploatacji, karierę zakończyła w latach 80., a po kilkunastu latach wróciła i właśnie czekamy na kolejny film z jej udziałem.

fot. IMDB

Barbara Carrera

Barbara Carrera touching hat in a scene from the film 'Never Say Never’, 1983. (Photo by Warner Brothers/Michael Ochs Archives/Getty Images)

Sławę zdobyła dzięki roli w „Nigdy nie mówi nigdy”, u boku Seana Connery’ego powracającego w roli Jamesa Bonda.

Wcześniej jednak zagrała np. w „Wyspie doktora Moreau” z 1977 roku, a popularność przyniosła jej reż role Angelici w popularnej operze mydlanej „Dallas”.

W 1988 roku wcieliła się jeszcze w Emmę w kostiumowym serialu „Królowa mórz południowych”, a lata 90. to dla Barbary Carrery głównie kino sensacyjne i thrillery erotyczne wydawane od razu na kasetach wideo.

Jako jedna z nielicznych w tym gronie ma na koncie nominacje do Złotych Globów.

 

Anna Nicole Smith

Playmate roku 1993 nie miała łatwego życia. Wychowywała się w biedzie, rzuciła szkołę w wieku 14 lat i szybko wyszła za mąż. Małżeństwo zakończyło się rozwodem, a o Annie Nicole Smith świat miał dopiero usłyszeć.

Jako gwiazda Playboya sięgnęła po wielką sławę dzięki skandalowi. W 1994 roku wyszła za 89-letniego miliardera, który zmarł rok później, zostawiając 28-letniej wdowie część majątku.

Wyzywająca uroda i popularność Smith sprawiły, że szybko zainteresowało się nią Hollywood. Występowała więc głównie w rolach dekoracyjnych, choć zagrała kilka głównych bohaterek w tanim kinie sensacyjnym, jakiego w latach 90. na rynku nie brakowało.

Do najbardziej znanych tytułów sygnowanych jej nazwiskiem należą m.in. „Szpiegowski pojedynek” i „Wieżowiec”.

Smith zmarła w 2007 roku na skutek przedawkowania leków. Miała 39 lat.

Sylvia Kristel

„Emmanuelle”. Kristel do historii filmu przeszła jako znudzona żona dyplomaty, która szuka mocnych doznań w ramionach coraz to nowych kochanków. Tytułową Emmanuelle zagrała w pięciu filmach i została zaszufladkowana jako etatowa gwiazda kina erotycznego. Zmarła w 2012 roku.

fot. internet

Dina Meyer

Karierę w porównaniu z innymi diwami ery VHS zaczęła późno. Ale wystarczyło, aby załapała się do tego zestawienia dzięki rolom w „Ostatnim smoku”, „Żołnierzach kosmosu” i „Johnnym Mnemonicu”.

fot. internet

Kristy Swanson

„Wolny dzień Ferrisa Buellera”, „Przyjaźń na śmierć i życie”, „Manekin znów czynny”, „Hot Shots!” i oczywiście – „Buffy – postrach wampirów”. Kristy Swanson ma na koncie więcej kultowych filmów niż większość aktorek. Wydawało się, że czeka ją wielka kariera, ale po roli w „Fantomie” z 1996 roku popularność Swanson nieco przyhamowała. Dziś znana jest głównie jako pierwsza Buffy w filmowej wersji przygód poprzedzających serial z Sarą Michelle Gellar.

Kristy Swanson jako Buffy, 1992, fot. internet

Tia Carrere

Pochodząca z Hawajów aktorka karierę zaczęła w połowie lat 80. i dość szybko wyrobiła sobie markę. W 1991 roku zagrała w dwóch kultowych hitach – „Ostrym pokerze w małym Tokio” i akcyjniaku „Harley Davidson i Marlboro Man”.

Potem były role w dwóch częściach „Świata według Wayne’a”, „Prawdziwych kłamstwach” i serii filmów sensacyjnych, w których wraz ze swoją egzotyczną urodą grała pierwsze skrzypce.

W 1997 roku wystąpiła w „Kullu zdobywcy”, a dwa lata później dostała swój własny serial, w którym udawała kopię Lary Croft.

fot. internet

Talisa Soto

Była dziewczyną Bonda w „Licencji na zabijanie” i Kitaną w dwóch częściach „Mortal Kombat”. Oprócz tego od 1984 roku gra zwykle drugoplanowe role w filmach właściwie każdego gatunku. Trochę źle postawiła na „Vampirellę” produkowaną przez Rogera Cormana, w której kompletnie się nie sprawdziła.
Ulubiony film z Talisą Soto: „Vampirella” z 1996 roku. 

kinopoisk.ru

Catherine Mary Stewart

Fanom kina kultowego nie trzeba jej w ogóle przedstawiać. Od „najgorszego musicalu świata” czyli „The Apple”, po „Noc komety”, aż do „Świat oszalał” – Catherine Mary Stewart świetnie sprawdziła się w niemal każdym nurcie filmowym.

Oprócz tego, na koncie ma role w dramacie „Dziewczyna z sąsiedztwa” i komedii „Weekend u Berniego”.
Karierę zaczynała od tańca i dzięki niemu właśnie trafiła na plan filmowy – początkowo miała w „The Apple” występować po prostu w numerach musicalowych, ale wpadła w oko producentom. I tak zaczęła się jej kariera.

Ulubiony film z Catherine Mary Stewart: „Noc komety” z 1984 roku. 

Catherine Mary Stewart, 1984, „Noc komety”, fot. dzięki uprzejmości Catherine Mary Stewart, catherinemarystewart.com

Linda Blair

Zaczęła z przytupem, bo od nominacji do Oscara za „Egzorcystę”, ale później nieco odpuściła. To zaowocowało serią kiepskich filmów, w których albo spuszczała łupnia ulicznym obwiesiom, albo próbowała przetrwać w więzieniu, w którym rzeczywistość wyglądała jak film soft-porno.

Blair z aktorki uznanej przez krytyków przeistoczyła się w gwiazdę kina eksploatacji, sławę wykorzystuje m.in. po to, aby nagłaśniać incydenty znęcania się nad zwierzętami, bo jest aktywistką, która występuje w obronie ich praw.
Ulubiony film z Lindą Blair: „Egzorcysta” z 1973 roku. 

fot. internet

Alyssa Milano

fot. internet

Alyssa Milano zasłynęła nie tylko tym, że użyczyła swojego uroku syrence Ariel z disnejowskiej animacji, ale także walką na pierwszym froncie ruchu #metoo.

Oprócz tego, występowała w popularnym serialu „Czarodziejki”, ale znacznie wcześniej odnosiła spore sukcesy na rynku VHS, kiedy to wystąpiła m.in. w „Komando”, „Znaku smoka”, „W objęciach wampira” i „Trującym bluszczu II”.

Wydała też pięć albumów muzycznych, ma własną linię ubrań, a na koncie – książkę.
Ulubiony film z Alyssą Milano: „Przygoda na Alasce” z 1998 roku. 

Sherilyn Fenn

To prawda, że prawdziwą sławę zdobyła dzięki roli w serialu Davida Lyncha „Twin Peaks”, ale prawda jest taka, że już w latach 80. i na początku lat 90. Sherilyn Fenn odnosiła spore sukcesy na rynku VHS. To właśnie kina klasy B pomogło jej odpalić karierę.

fot. internet

Zanim sięgnęła po sławę jako Audrey Horne, wystąpiła m.in. w słynnym „Widmie” u boku Charliego Sheena, „Szkole zombie” i thrillerze erotycznym „Spotkanie dwóch księżyców”.

Tuż przed rolą w „Twin Peaks”, zagrała w fatalnym, ale kultowym  horrorze erotycznym „Pani na zamku”, w którym na ekranie spotkała się z Charlie Spradling. Film wyprodukowała legendarna wytwórnia Full Moon.
Ulubiony film z Sherilyn Fenn: „Widmo” z 1986 roku. 

Alicia Silverstone

fot. Filmweb

Księżniczka lat 90. sławę zdobyła dzięki teledyskom rockowych gigantów, kapeli „Aerosmith”. Ale Hollywood szybko upomniało się po zadziorną blondynkę, która do 1995 roku robiła zawrotną karierę na swojej perwersyjnej niewinności.

W 1993 roku zagrała występną i psychopatyczną nastolatkę w „Zauroczeniu”, a już rok później wystąpiła w filmie „Zimni i szaleni”.

W 1995 roku na ekrany kin i telewizyjne weszło pięć filmów z Silverstone w roli głównej – dziś już kultowe „Słodkie zmartwienia”, „Opiekunka” i „Kryjówka diabła”, a rok później – sympatyczny „Nadbagaż”, w którym tworzyła romantyczne duo z młodziutkim Benicio del Toro.

Jej kariera nieco załamała się po „Batmanie i Robinie”, ale Silverstone wciąż gra, a korony księżniczki lat 90. nikt jej nie odbierze.
Ulubiony film z Alicią Silverstone: „Słodkie zmartwienia”. 

Fairuza Balk

Kto raz zobaczy Balk na ekranie, na pewno jej nie zapomni. Fairuza Balk rozpoznawalna jest dzięki swemu charakterystycznemu spojrzeniu i bardzo jasnym tęczówkom. Największą popularność zdobyła dzięki horrorowi „Szkoła czarownic”, ale pierwszą istotną rolę zagrała już jako mała dziewczynka. Wcieliła się w straumatyzowaną Dorotkę, która wraca do Oz w „Powrocie do Krainy Oz” z 1985 roku.

fot. kadr z filmu „Szkoła czarownic”

Joan Chen

Joan Chen zaczęła karierę w Hollywood od dwóch nominacji do Złotych Malin, ale szybko pokonała złą passę i odnalazła się w kinie klasy B. „Nocny łowca”, „Ostatni cesarz”, „Krew bohaterów”, „Sędzia Dredd”, „Obroża”, „Na zabójczej ziemi” i „Gwiezdne złoto: Kosmiczny szlak” – to tylko niektóre z kultowych filmów, w których Chen zagrała. A i tak, nie możemy zapomnieć o serialu „Twin Peaks”, w którym też pokazała, na co ją stać.
Ulubiony film z Joan Chen: „Krew bohaterów” z 1989 roku. 

kinopoisk.ru

Pam Grier

Dla świata ponownie odkrył ją Quentin Tarantino, który obsadził Pam w swojej czarnej komedii „Jackie Brown”. Nim jednak to się stało, Grier w latach 70. była gwiazdą niskobudżetowego nurtu blacksploatation, który wykorzystywał tematy bliskie Afroamerykanom.

LOS ANGELES – CIRCA 1972: Actress Pam Grier poses for a photo circa 1972 in Los Angeles, California. (Photo by Michael Ochs Archive/Getty Images)

Grier zagrała na fali popularności tego gatunku w kilkudziesięciu filmach, a od lat 80. odcina właściwie kupony od swego wizerunku.

Wystąpiła m.in. w: „Nico – ponad prawem”, „Klasie 1999”, „Coś paskudnego tu nadchodzi”, „Czarna mama, biała mama” i ponad 150 innych produkcjach.
Ulubiony film z Pam Grier: „Coś paskudnego tu nadchodzi” z 1983 roku. 

Tura Satana

Tura Satana, uosobienie kobiecej, filmowej zemsty, została w wieku 10 lat zgwałcona przez pięciu mężczyzn i poprzysięgła im zemstę. Zaczęła trenować sztuki walki, a w wieku 15 lat, wytropiła każdego z oprawców i wymierzyła karę.

fot. internet

W wieku 15 lat, Japonka z pochodzenia, była już członkinią dziewczyńskiego gangu w Los Angeles, zaczęła pracować jako tancerka, podobno odrzuciła też propozycję małżeństwa, którą złożył jej sam Elvis Presley.

Karierę filmową zaczęła w latach 60. i choć zagrała jedynie garść ról, to dzięki swojej barwnej osobowości i charakterowi zapadła w pamięć widzom. Na zawsze.