„Lustro, lustro”. „Carrie” to gotka z apetytem na morderstwo

kadr z filmu

Kiedy jej rówieśnice naśladują Madonnę i Samanthę Fox, Megan Gordon, wyalienowana nastolatka, wygląda bardziej jak ikoniczna Siouxie. Oczy pociągnięte czarną kredką, mocno zarysowane usta, wygolona tu i tam głowa i ekscentryczne ciuchy. Żadna z tych rzeczy nie zaskarbia Megan sympatii rówieśników, którzy przeczuwają, że w tej chmurnej dziewczynie siedzi coś nieodgadnionego. I mają rację. Tych, którzy lekceważyli Megan spotyka krwawy koniec.

Megan jest samotna i nieszczęśliwa. Wraz z owdowiałą matką wprowadza się do Los Angeles. Ale nowa szkoła i nowi dręczyciele to nie jedyny problem posępnej gotki. W sypialni znajduje stojące w rogu antyczne lustro. Na początku XX wieku pewna dziewczyna złożyła przed nim w ofierze swoją siostrę. I od tamtej pory tafla lustra jest nawiedzona. O czym Megan dość szybko się przekona.

W szkole, najbardziej daje się jej w znaki najpopularniejsza dziewczyna, przebojowa i seksowna Charleen Kane, która startuje w wyborach na przewodniczącą szkoły. Nie podoba jej się Megan, jej ciuchy i to, że „nowa” zaczyna się kolegować z rywalką Charleen w wyścigu o władzę.

Tymczasem Megan z nieśmiałego odrzutka, pod wpływem lustra, w które wpatruje się godzinami, zaczyna się zmieniać.Staje się pewna siebie i swojej seksualności, a do tego – odkrywa w sobie pokłady perfidii, o które nikt jej nie podejrzewał. W dodatku, dookoła niej zaczynają ginąć ludzie i to w  makabrycznych okolicznościach. Na pierwszy ogień pójdzie m.in. Charleen, która zginie w dość malowniczy sposób, pod prysznicem.

kadr z filmu

„Lustro, lustro” to ciekawa, mroczna i miejscami straszna satyra na szkolną popularność, która w USA przybiera karykaturalne rozmiary. Film Mariny Sargenti początkowo, w 1990 roku, uznawany mógł być za klimatyczny horror, dziś jednak nabiera nowego znaczenia i można nawet uznać,  że to ciekawe spojrzenie na kulturę amerykańskich nastolatków i presję, jakiej są poddawani.

Duża w tym zasługa obsady, bo oprócz Karen Black w roli matki Megan, występują tu m.in. Charlie Spradling („Władca lalek II”) i Kristin Datillo, twarze znane fanom kina klasy B, a to ostatnia również fanom „Aerosmith”, bo wystąpiła w ich klipie do kawałka „Janie’s Got a Gun”.

kadr z filmu

Niekwestionowaną gwiazdą horroru „Lustro, lustro” jest Rainbow Harvest, której kariera była krótkotrwała i zakończyła się właściwie tuż po premierze filmu „Lustro, lustro”. W 1991 roku zagrała swoją ostatnią rolę i wycofała się z filmowej branży, pozostawiając nam tylko domysły. Ile świetnych ról mogłaby jeszcze stworzyć?

Jej absencja nie przeszkodziła jednak producentom w nakręceniu aż trzech sequeli filmu Sargenti. W dwóch zagrał…Mark Ruffalo, dziś już uznany aktor, trzykrotnie nominowany do Oscara odtwórca roli Hulka w marvelowskich „Avengersach”. Czwarta część serii „Lustro, lustro” powstała w 2000 roku. Żadnemu z sequeli nie udało się powtórzyć sukcesu oryginału.