„Bez strachu II”. Lance Henriksen kradnie show Shannon Tweed

Sharon Bell wraca w sequelu „Bez strachu”. Pierwszy film premierę w wypożyczalniach VHS miał w 1995 r., drugi – już dwa lata później. Oba wyreżyserował Paul Lynch, który na koncie ma m.in. „Tyranów” i „Robo Copa 4”. Zarówno w oryginale, jak i w sequelu główną rolę gra Shannon Tweed – była Playmate magazynu „Playboy”, gwiazda thrillerów erotycznych ery VHS, a prywatnie – żona Gene’a Simmonsa, frontmana grupy rockowej „Kiss”.

fot. kadr z filmu

Ale nie ona jest tu gwiazdą. I nic dziwnego, bo gra tu Lance Henriksen, który zawsze przyćmiewa resztę obsady swoją charyzmą.
W pierwszym filmie Sharon Bell, gwiazda kina kopanego, musi wzorem Bruce’a Willisa ocalić grupkę zakładników przetrzymywanych przez terrorystów w luksusowym hotelu. A raczej zakładniczek – uczestniczek konkursu piękności. Poradziła sobie nieźle, pierwsze „Bez strachu” ogląda się bezboleśnie. Drugie też.

fot. kadr z filmu

W sequelu historia jest nieco bardziej skomplikowana. Bell właśnie kończy pracę na planie nowego filmu i postanawia odwiedzić siostrę – Bobbie, która jest …kustoszką muzeum. Panny Bell nie przepadają za sobą, czego powodem jest samobójstwo ojca i niewyjaśnione sprawy sprzed lat. Będą jednak mogły zacieśnić więź, bo muzeum zostanie przejęte przez terrorystów, na czele których stoi Lance Henriksen. Jego bohater to potomek zwyrodniałego nazisty, a w muzeum znajduje się posąg, w którego cokole ukryta jest chemiczna broń wynaleziona przez nazistów w czasie II wojny światowej. Sharon będzie musiała zakasać rękawy i pokonać terrorystów, przekonać siostrę, że nie jest zepsutą gwiazdką filmową i w dodatku – ocalić reżysera swojego filmu, który nieopatrznie przyplątał się do muzeum.

fot. kadr z filmu

Brzmi to idiotycznie, ale ogląda się niesamowicie dobrze. Lance Henriksen jest tu rozkosznie karykaturalny i widać, że bardzo musiał spłacić ratę kredytu. Nawet jak na niego „Bez strachu II” to dość niskie loty. Jako profesjonalny czarny charakter robi jednak co trzeba i niesie fabułę na swoich barkach. Tweed znowu rozdaje kopniaki i powiewa swoimi ususzonymi na szczotkę włosami, a oprócz tej dwójki w „Bez strachu II” grają też m.in. Bruce Payne („Pasażer 57”, „Lochy i smoki”) oraz Jayne Heitmeyer („Oczy węża”).