"Reakcja ciała", 1992, reż. Yaky Yosha, plakat

„Reakcja ciała”. Shannon Tweed jako brunetka

„Reakcja ciała” to jeden z pierwszych erotycznych thrillerów z Shannon Tweed – króliczkiem magazynu Playboy, a prywatnie żony Gene’a Simmonsa, lidera zespołu KISS – późniejszej królowej tego gatunku lat 90. Tweed nietypowo jest tu brunetką, a jej bohaterka to kobieta bardziej wycofana niż późniejsze grane przez nią postacie. „Reakcja ciała” wyreżyserowana została przez pochodzącego z Izraela Yaky’ego Yoshę, na przełomie lat 70 i 80. nominowanego dwukrotnie do statuetki dla najlepszego filmu na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Chicago.
„Reakcja ciała” to wyraźna chałtura w dorobku reżysera, który nigdy później nie wyreżyserował już w USA żadnego tytułu przeznaczonego na półki wypożyczalni VHS. To też jeden z lepszych thrillerów w dorobku Tweed, klimatyczny thriller z nieźle napisaną kobiecą bohaterką i interesującą fabułą.

„Reakcja ciała”, 1992, reż. Yaky Yosha

Tweed gra tutaj Eve Anderson, seksuolog z własnym programem radiowym. Eve udziela na antenie rad słuchaczom, sama jednak nie jest szczęśliwa w małżeństwie z ignorującym ją mężem, odnoszącym sukcesy dealerem sztuki (Vernon Wells, czyli Wez z „Mad Maxa 2”). Pewnego dnia spotyka w barze przystojnego młodzieńca (Emile B. Levisetti – jako aktor znany z tanich kasetowców, jako reżyser – dzięki serialowi „W garniturach”), który lubi niebezpieczeństwo, a w wolnych chwilach rzeźbi piękne kobiece ciała z gliny. Nawiązują płomienny romans, Eve zauważa jednak, że jej kochanek bywa agresywny, ma problemy z kontrolowaniem gniewu i ewidentnie skrywa jakiś sekret. Zresztą – podobnie jak jej mąż.
Finałowe rozwiązanie zagadki nie zaskakuje, ale ma sens w świetle wcześniejszych wydarzeń, a taka logika nie jest zbyt częsta w thrillerach erotycznych z tamtego okresu.

„Reakcja ciała”, 1992, reż. Yaky Yosha

Drugoplanową rolę gra tu znana głównie z serialu „Dynastia” Catherine Oxenberg. Wciela się w przyjaciółkę Eve, wyszczekaną Kate.