"Zagadka osobowości", reż. Lamberto Bava, rok prod. 1992, okładka wydania Blu-ray

„Zagadka osobowości”. Joanna Pacuła po włosku

Latami kojarzyłam Lamberto Bavę jako reżysera moich ulubionych seriali fantasy z dzieciństwa – „Fantaghiro”, „Pierścienia smoka” oraz „Księżniczki i żebraka”. A to przecież jeden z najbardziej rozpoznawalnych włoskich twórców kina grozy. Na koncie ma m.in. kultowe „Demony”, onirycznego „Ogra” i właśnie „Zagadkę osobowości”, która to produkcja miała premierę w 1992 r.

Bava był też autorem scenariusza tego thrillera, a nieśmiałe podejścia do jego realizacji robił od 1989 r. Wtedy główną rolę kobiecą miała zagrać w filmie Jasmine Maimone, czyli Nancy z „Demonów”. Ostatecznie jednak rolę przejęła po niej Joanna Pacuła, polska aktorka robiąca wówczas w USA i Europie zawrotną karierę po swej nominacji do Złotego Globu dla najlepszej aktorki drugoplanowej w thrillerze kryminalnym „Park Gorkiego” i innych ciekawych występach w kinie gatunkowym – m.in. horrorze „Pocałunek”, czy erotyku „Mężowie i kochankowie”, który na początku lat 90. był jednym z bardziej skandalizujących filmów w Europie, a dziś jest nieco zapomniany.

Joanna Pacuła w filmie „Zagadka osobowości”, reż. Lamberto Bava, rok prod. 1992, fot. screen z wydania Blu-ray – https://www.amazon.com/Body-Puzzle-Blu-ray-Joanna-Pacula/dp/B01F5SXI46

W „Zagadce osobowości” Pacuła gra Tracy – piękną i smutną wdowę, której mąż Abe zginął w wypadku motocyklowym. Jego organy zostały przeszczepione potrzebującym pacjentom i teraz ktoś morduje tych, którzy mają w sobie część Abe’a. Policjant prowadzący dochodzenie dwoi się i troi by odkryć tożsamość mordercy, a przy okazji zakochuje się w pięknej Tracy, której zabójca podsyła części ciał swoich ofiar. Tropy wiodą do dziwnej przyjaźni Abe’a z innym mężczyzną, a w finale zagadka może i się rozwiąże, ale to nie oznacza, że Bava odpowie na wszystkie pytania.

„Zagadka osobowości” to film bez wątpienia klimatyczny, wpasowujący się we włoski nurt giallo, zrealizowany ze smakiem, choc chaotyczny. Pacuła gra wdowę w opałach z wyczuciem, jest eteryczna, wiecznie na granicy histerii. Nietrudno uwierzyć, że przystojny detektyw (znany z „Gladiatora” i serialu „Nowy papież” Tomas Arana) stracił dla niej głowę. W filmie – oprócz niego i Pacuły – grają też m.in. znany z „Niebezpiecznych związków” François Montagut, Gianni Garko („Siedem czarnych nut”) oraz znany z horroru „Deliria” Giovanni Lombardo Radice.