"Ucieczka z planety Ziemia", reż. Nick Davis, rok prod. 1998, okładka DVD

„Ucieczka z planety Ziemia”. Sequel filmu z Brigitte Nielsen, ale bez niej

Sequel wspaniałego sci-fi z Brigitte Nielsen u nas zatytułowanego „Galaxis”. W pierwszej części piękna, posągowa wojowniczka Galaxis próbowała powstrzymać dążącego do unicestwienia ludzkości Kylę (znany m.in. z serii „Dom” Richard Moll). W tle były magiczne kryształy sporo akcji, a film w reżyserii Williama Mesy (speca od efektów specjalnych) jest dziś perełką kina klasy B i jedną z fajniejszych produkcji w dorobku Brigitte Nielsen, która po rolach w „Cobrze”, „Rockym IV” i „Czerwonej Sonji” nieco ugrzęzła w świecie produkcji przeznaczonych na półki wypożyczalni VHS.

„Ucieczka z planety Ziemia”, reż. Nick Davis, rok prod. 1998

Reżyserem „Ucieczki z planety Ziemia” z 1998 r. („The Survivor” albo „Terminal Force 2”) jest Nick Davis, autor scenariusza pierwszej części. Moll wraca jako Kyla, a akcja filmu rozgrywa się głównie na Ziemi, zrujnowanej po wojnie i pełniącej teraz rolę kolonii karnej, którą przeżyją tylko najsilniejsi. Trafia na nią prezydent Bradford wraz z wnukiem, jak się okaże – synem Kyli, który sam jest z kolei synem prezydenta uwiedzionym przez ciemną stronę. I teraz odsiadującym karę na Ziemi. Chce oczywiście z niej uciec i znowu siać zniszczenie, na drodze stanie mu jednak półdziki Tarkin, wojownik skazany na odsiadkę za zabójstwo gwałciciela żony. „Ucieczka z planety Ziemia” jest sympatycznym kinem akcji, w którym wiele się dzieje, dialogi bywają naprawdę zabawne – zwłaszcza onelinery Molla i jego nadęte, ironiczne monologi – a całość ogląda się przyjemnie, choć nieco brakuje charyzmatycznej głównej bohaterki, jaką bez wątpienia była Galaxis.

Tarkina gra pochodzący z Francji Xavier Declie, mistrz sztuk walki znany także z ról w filmach „Adrenalina” czy „Nemezis 3”. Oprócz Molla, w „Ucieczce z planty Ziemia” grają także znana m.in. z serialu „Z Archiwum X” Lisa Robin Kelly (zmarła w 2013 r. na skutek przedawkowania narkotyków) oraz znany także z filmu „Uciekaj!” Richard Herd.