"Ruchomy cel", reż. Damian Lee, rok prod. 1995, plakat

„Ruchomy cel”. O łowcy nagród, który się kulom nie kłania

Jeden z bardziej kultowych filmów z udziałem Michaela Dudikoffa. „Ruchomy cel” to relikt czasów, kiedy gwiazdor „Amerykańskiego ninja” był półbogiem wypożyczalni kaset VHS, a każda produkcja z nim w roli głównej stawała się błyskawicznym hitem. Film w reżyserii Damiana Lee premierę miał w 1995 r., a więc w szczytowym okresie aktorskiej prosperity Dudikoffa, który pod koniec XX w. zaczął już odchodzić w zapomnienie, a obecnie gra sporadycznie. Tutaj wciela się w wyszczekanego Sonny’ego, łowcę głów-spryciarza, który wciąż żyje w cieniu śmierci swojego ojca-policjanta. Sonny jest w kropce. Jego ukochana żona Casey jest w ciąży i chce by Sonny zrezygnował z niebezpiecznej pracy. Ale on łapanie przestępców ma we krwi i trudno porzucić mu coś, co kocha.

Michael Dudikoff i Michelle Johnson w filmie „Ruchomy cel”, 1995, reż. Damian Lee

Akcja zawiązuje się, kiedy Sonny zostaje na ulicy zaczepiony przez parę staruszków, imigrantów z Węgier. Chcą by Sonny odszukał ich wyrodnego syna, który wplątał się w gangsterskie porachunki. Sonny początkowo nie chce im pomóc, ostatecznie jednak daje się przekonać i tak zostaje wciągnięty w krwawe mafijne rozgrywki, w których stare europejskie klany walczą o wpływy w USA. Szybko uczy się, że nie może ufać nikomu, a rady Casey by zrezygnował z niebezpiecznej roboty wcale nie były pozbawione sensu. „Ruchomy cel” to całkiem sympatyczne, sprawnie zrealizowane kino akcji z urokliwym głównym bohaterem, dowcipnymi dialogami i kilkoma wywrotkami fabularnymi, które sprawiają, że seans się nie dłuży. Nie jest to oczywiście nic rewolucyjnego, ale bez wątpienia stanowi dowód na to, że Dudikoff mógł być gwiazdą pierwszej wielkości.

Michael Dudikoff i Michelle Johnson w filmie „Ruchomy cel”, 1995, reż. Damian Lee

Oprócz niego w filmie grają też m.in. podobna do Marilyn Monroe Michelle Johnson („To cholerne Rio”, „Gabinet figur woskowych”), Billy Dee Williams (król charyzmy, którego najsłynniejszą rolą jest ta Lando Calrissiana w pierwszych „Gwiezdnych wojnach”) oraz sam Damian Lee, który wystąpił w małej rólce szkolnego woźnego.