„Cyborg 2: Szklany cień”. Pierwszy duży film Angeliny Jolie

Angelina Jolie miała 18 lat, kiedy zagrała piękną Cash w drugiej części „Cyborga”. W 2001 roku wyznała reporterowi „New York Timesa”, że tuż po premierze obficie wymiotowała z obrzydzenia, a w 2005 powiedziała w „Inside Actor’s Studio”, że praca nad „Cyborgiem 2” była niesamowitą frajdą. Dopóki filmu Michaela Schroedera nie obejrzała.
„Cyborg 2: Szklany cień” to sequel kultowego „Cyborga” z Van Dammem, legendarnego kina klasy b, które napisał i wyreżyserował bożek ery VHS, Albert Pyun. Kontynuacja Schroedera niewiele ma wspólnego z oryginałem, poza sekwencjami retrospekcyjnymi, w których użyto scen z pierwszego filmu. Akcja drugiej części toczy się kilkadziesiąt lat po „jedynce”. Światem rządzą wielkie korporacje, które rywalizują ze sobą o dominację, a ludzi na niemal wszystkich stanowiskach zastąpiły już cyborgi.

fot. Trimark Pictures

Cash (Angelina Jolie) to piękna dziewczyna-cyborg, która skonstruowana została po to, aby sabotować konkurencję. W jej żyłach płynie śmiercionośna substancja zwana „Szklanym cieniem”, którą Cash ma zdetonować w odpowiednim momencie. Ale wyposażona w zaprogramowane emocje i wolę dziewczyna-cyborg ma inne plany. Z pomocą Ricksa (Elias „Casey Jones” Koteas), swojego trenera bojowego (z którym połączy ją uczucie) ucieka, a ich tropem ruszają łowcy nagród (w tych rolach Billy Drago i mistrzyni sztuk walki, Karen Shepard).

fot. Trimark Pictures

Film Schroedera miał znacznie wyższy budżet niż oryginał Pyuna, który kosztował jedyne 500 tys. dolarów. To widać, bo „Cyborg 2: Szklany cień” prezentuje się naprawdę przyzwoicie, momentami nawet przywodząc na myśl „Łowcę androidów”, co zauważył zresztą jeden z recenzentów. Szkoda tylko, że z ekranu wieje sztampą, a sam film mógłby być zatytułowany zupełnie inaczej, bez powoływania się na kultowe dzieło Pyuna z Jean-Claude’em Van Dammem. Co prawda obsada może robić wrażenie (gra też Jack Palance), ale trochę brakuje campowego klimatu znanego z „Cyborga” z 1989 roku.

fot. Trimark Pictures

Dla Angeliny „Cyborg 2” był nie tylko pierwszym filmem w karierze, w którym zagrała główną rolę, ale też pierwszym filmem akcji. Co działo się z aktorką później wszyscy wiedzą. Oscar za najlepszą rolę drugoplanową w „Przerwanej lekcji muzyki”, rola Lary Croft, małżeństwo z Bradem Pittem i tak dalej. W 1993 roku, kiedy „Cyborg 2” miał premierę, to Elias Koteas był większą gwiazdą. Teraz już mało kto pamięta o aktorze, który wcielił się w Caseya Jonesa w aktorskich „Wojowniczych żółwiach ninja”.