„Władczyni zamku”. Sherilyn Fenn w erotycznej „Pięknej i Bestii”

Zanim Sherilyn Fenn sięgnęła po międzynarodową sławę rolą Audrey Horne w „Miasteczku Twin Peaks”, miała na przełomie lat 80. i 90. krótką przygodę z kinem erotycznym. Najsłynniejszym melodramatem z odważnymi scenami erotycznymi w jej dorobku jest „Spotkanie dwóch księżyców” w reżyserii Zalmana Kinga, który popełnił potem dwie części „Dzikiej orchidei”. W 1990 roku, wytwórnia Full Moon wyprodukowała (od razu na rynek VHS) horror „Władczyni zamku”, w którym Fenn po raz kolejny poczynała sobie przed kamerą dość brawurowo, tym razem – od czasu do czasu wczuwając się w konwencję kina grozy. Za kamerą stanął Charles Band, ojciec wytwórni Full Moon i pomysłodawca jej najbardziej hitowych filmów.

fot. Full Moon

Fabuła „Władczyni zamku” opiera się luźno na francuskiej baśni „Piękna i bestia”. Akcja filmu toczy się współcześnie: dwie piękne Amerykanki, Catherine i Gina, jadą do Włoch, aby Catherine mogła odziedziczyć malowniczo położony rodzinny zamek. Na miejscu dziewczyny poznają niepokojącego artystę, który po jednej z kolacji gwałci Ginę i porywa odurzoną Catherine w głąb lochów. Tam okazuje się, że ma on brata bliźniaka, który zakochuje się w Catherine, a sami bracia dawno temu zostali przeklęci. Catherine, pomiędzy licznymi scenami zmysłowego seksu, będzie musiała znaleźć sposób na uwolnienie ich od klątwy.

fot. Full Moon

Władczyni zamku” to film fatalnie zagrany, napisany i kiepsko zrealizowany. Widać, że skrobany na kolanie scenariusz (a jego autorem jest Dennis Paoli, który napisał przecież skrypt „Re-Animatora”!) miał jedynie umożliwić wetknięcie tu i tam kilku scen erotycznych. Bohaterka Fenn jest bezwolna i nudna, znacznie ciekawiej od niej wypada Gina, grana przez często współpracującą z Bandem Charlie Spradling, która dla Full Moon występowała już we „Władcy lalek II” i „Nieziemskiej muzyce”. Spradling to aktorka znacznie bardziej charyzmatyczna, choć niestety, nigdy nie udało jej się zrobić większej kariery. Fenn za to stała się dzięki „Miasteczku Twin Peaks” jedną z największych gwiazd pierwszej połowy lat 90., choć już wcześniej przecież miała w dorobku kilka ról w kultowych filmach, chociażby „Widmie” u boku Charliego Sheena, czy „Dzikim życiu” z Chrisem Pennem.

fot. Full Moon

Po „Władczyni zamku” i „Miasteczku Twin Peaks” Fenn wystąpiła m.in. w pretensjonalnej „Uwięzionej Helenie” i ekranizacji słynnej powieści Johna Steinbecka „Myszy i ludzie”, zagrała też Elizabeth Taylor w telewizyjnej biografii słynnej gwiazdy i gościnnie pojawiała się w serialach. Choć trudno w to uwierzyć, nigdy nie udało jej się uwolnić od Audrey Horn. I jako ta bohaterka zostanie na zawsze zapamiętana. Rok temu wróciła nawet w tej roli w trzecim sezonie „Miasteczka Twin Peaks”, na który przyszło nam czekać niemal 25 lat.